תכנה לאישורי נוטריון

יפוי כוח: חתימה בשם אדם אחר


אישור שאדם זכאי לחתום בשם זולתו

סעיף 14 לחוק הנוטריונים

28. (א) לא יאשר נוטריון שהחתום על מסמך בשם זולתו זכאי לחתום עליו כך, אלא אם זכותו לחתום הוכחה לנוטריון על ידי מסמכים שיש בהם ראיה לדבר, ואם חתם בשם תאגיד -עלידי פנקס המתנהל על פי חיקוק, בין בידי עובד ציבורי ובין בדרך אחרת, או על ידי מסמך אחר שיש בו ראיה לדבר.


הוכחת זכות החתימה

סעיף 3 לתקנות הנוטריונים

(א) נתבקש נוטריון לאשר שפלוני חתם בפניו בשם של יחיד או של תאגיד או בתור אפוטרופוס, נאמן או בתפקיד כיוצא באלה, יבקש תחילה שתוגש לו ראיה בכתב להנחת דעתו בדבר זכותו של פלוני לחתום כאמור.
(ב) הנוטריון יצרף לעותק האישור הנוטריוני שישמור בידיו, את הראיה בכתב שהוגשה לו כאמור או העתק ממנה, מאושר כדין.
(ג) הנוטריון יציין באישורו את מהות הראיה בכתב כאמור, את הרשות או האדם שהוציאה, את המועד להוצאתה, ואם היה העתק מאושר של מסמך אחר -את המועד להוצאת המסמך המקורי.


יפוי כוח על עסקאות במקרקעין

סעיף 20 לחוק הנוטריונים

20. (א)יפוי-כוח כללי ויפוי-כח לביצוע עסקאות במקרקעין הטעונות רישום במרשם המקרקעין, לא יהיו בני-תוקף אלא אםערך אותם נוטריון או אימת את החתימות שעליהם, כאמור בחוק זה ובתקנות על פיו; הוראה זו אינה גורעת מסעיף 91לחוק הלשכה.
(ב)סעיף זה אינו חל על יפוי-כוח שניתן בחוץ לארץ לפי דיני המקום שבו ניתן.


כיצד יש להחתים אדם על טופס אימות חתימה כאשר מבקש לחתום בעצמו, ובנוסף כמורשה חתימה מטעם חברה?

סוגיה מאתר משרד המשפטים

התקנות מתייחסות בנפרד לחתימה של אדם פרטי (טופס 1) ובנפרד לחתימה בשם אחר (טופס 9).
ניתן לצרף את הניסוח של אימות חתימה רגיל לטופס של אימות חתימה בשם אחר, כך שיהיה ברור מי חותם, מה אופן הוכחת זהותו ובשם מי הוא חותם.

(ראה: יונה דה-לוי- בספרו דיני הנוטריון ותולדותיהם, עמ' 268)


אימות יפוי כוח כללי הניתן לעורך דין

סוגיה מועדת נוטריונים, יולי 2005

האם יפוי כוח כללי, הניתן לעורך דין כשלוחו של לקוחו, ניתן לאימות על ידי עורך הדין עצמו מכוח סעיף 91 לחוק לשכת עורכי הדין, או שגם במקרה זה נדרש אימות החתימה על ידי נוטריון?

על פי סעיף 20 לחוק הנוטריונים, התשל"ו – 1976, יפוי כוח כללי, שנותן אדם למאן דהו, חייב להיות נוטריוני.

הסיפא של סעיף זה קובעת שההוראה הנ"ל "אינה גורעת מסעיף 91 לחוק לשכת עורכי הדין".

לפיכך, יפוי כוח כללי, שנותן לקוח לעורך דינו וחתימתו מאומתת על ידי עורך הדין, לא חייב להיות נוטריוני.


האם נוטריון, שאימת חתימה על יפוי כוח בהסתמך על תעודה רפואית, רשאי להציג את התעודה הרפואית עפ"י הוראה בכתב מאת מיופה הכוח (הפועל בשם מייפה בכוח)?

סוגיה מאתר משרד המשפטים

תקנה 4 (ה) לתקנות הנוטריונים קובעת כי "לא יתן נוטריון אישור על עשיית פעולה בפניו אם המבקש לבצע את הפעולה מאושפז בבית חולים או מרותק למיטתו, כל עוד לא הוצגה בפניו תעודה רפואית לפי טופס שבתוספת הראשונה שהוצאה ביום עשיית הפעולה; התעודה הרפואית תצורף לעותק האישור שיישמר בידי הנוטריון".
על פי סעיף זה, הנוטריון יצרף את התעודה הרפואית לעותק האישור הנשמר בידיו.

סעיף 28 לחוק הנוטריונים קובע: "נוטריון ישמור בסוד כל דבר שהובא לידיעתו על ידי מי שנזקק לשירותיו שנעשו על דין, זולת אם נאמר אחרת בחיקוק או אם ויתר הלקוח בכתב על שמירת הסודיות.

על פי האמור בסעיף 28 לחוק הנוטריונים נראה כי ניתן להעביר את התעודה הרפואית רק במידה והלקוח (מייפה הכח) ויתר בכתב על שמירת הסודיות.

לדעתנו, וכך גם על פי המלצת ועדת הנוטריונים בלשכת עורכי הדין, יש לציין על גבי האישור הנוטריוני. הערה: "הוצגה בפני הנוטריון תעודה רפואית כדין".