אימות חתימה, יפוי כח

יפוי כוח: הגבלה בזמן


האם ניתן להגביל בזמן את תוקפו של יפוי כח נוטריוני?

סוגיה שנדונה בועדת הנוטריונים במרץ 2003

התשובה מורכבת:

1. אם יפוי הכח הינו "בלתי חוזר" – הרי מעצם הגדרתו תוקפו אינו מוגבל, אלא אם נאמר בו אחרת, שכן מייפה הכח אינו רשאי לחזור בו. כוחו בדרך כלל יפה גם אחרי פטירת מייפה הכח, והוא מחייב את יורשיו ואת באי כוחו החוקיים.

2. לאחרונה, החליטה ועדת הנוטריונים, כי אין מניעה שיפוי כח "בלתי חוזר" יוגבל בזמן, ואז יהא בלתי חוזר לתקופה הנקובה בו. אולם על מנת שלא להטעות – יש לציין בכותרת יפוי הכח, כי הינו "בלתי חוזר לתקופה מוגבלת" עם אפשרות לציין את תקופת ההגבלה.

3. לגבי יפוי כח (שאינו בלתי חוזר) המקנה למיופה הכח כח לרישום פעולה בפנקס המקרקעין או בכל פנקס אחר המתנהל על פי חיקוק – לא תירשם פעולה כזו אם עברו עשר שנים מיום המינוי או ההרשאה, אלא אם הוגשה בכתב הסכמת הממנה או המרשה לפעולה ולא עברה שנה מיום מתן ההסכמה, או אם בית המשפט התיר את הרישום, זאת בהתאם להוראת סעיף 6 לחוק להגנת הרכוש מופקד, התשכ"ה- 1964. מכאן אנו למדים כי בכפוף לאמור לעיל, שאר הכוחות המוקנים ביפוי הכח – אינם מוגבלים בזמן – עד פטירתו של מייפה הכח.